PIESZO, Z KIJKAMI LUB NA ROWERZE:

Struga Siedmu Jezior – to unikatowe zjawisko hydrologiczne, będące jedną z osobliwości przyrodniczych Pojezierza Pomorskiego. Jest to niewielka rzeka (13,9 km) łącząca osiem jezior rynnowych: Ostrowite, Zielone, Jeleń, Bełczak, Główka, Płęsno, Skrzynka i Mielnica. Poszczególne jeziora połączone są krótkimi odcinkami rzecznymi, których łączna długość wynosi 1,9 km. Wzdłuż strugi I jezior prowadzą malownicze szlaki piesze i rowerowe. Więcej na www.park.borytucholskie.info

Dąb Bartuś i Świerk Alina – 600 letni dąb o obwodzie 6,7 m i wysokości 25 m oraz jego młodsza towarzyszka z naprzeciwka, rosną nad jez. Płęsno w miejscu dawnej osady Piła‑Młyn. Warto zabrać koszyk na grzyby i jagody.

Punkt widokowy nad jez. Charzykowskim – atrakcyjne miejsce widokowe na skarpie nad brzegiem jeziora. Piękne zachody słońca nad taflą jeziora.

Szlaki piesze i rowerowe Zaborskiego Parku Krajobrazowego – podpowiemy atrakcyjną trasę oraz polecimy miejsca warte Twojego czasu. Więcej na www.zaborskipark.pl

Piękna Brda, dzika Zbrzyca i kręta Chocina – pomożemy zorganizować spływ kajakowy na kilka godzin lub kilka dni.

POD ŻAGLAMI I NA DESCE:
Szlak żeglowny jez. Charzykowskie, Długie, Karsińskie, Witoczno, Brda, Łąckie, Dybrzk, Kosobudno, Mylof – pomożemy w wynajęciu jachtu lub zamustrujemy Was na pokład jachtu ze sternikiem. Możliwość spróbowania sił w windsurfingu na miejscu lub skorzystania z nauki w pobliskiej szkółce.

SAMOCHODEM:
Swornegacie – Kaszubski Dom Rękodzieła Ludowego w Swornegaciach, Restauracja Jeziorna, Bar Wagant, wypożyczalnie kajaków, sklepy, bankomat.

Charzykowy – port jachtowy, promenada, restauracje i dyskoteki.

Chojnice – Stary Rynek, Bazylika, Muzeum Etnograficzne, Park Wodny, sklepy.

Mylof – Zapora – zapora na rzece Brdzie i początek Wielkiego Kanału Brdy, największa hodowla pstrąga w Polsce, bar ze świeżo usmażonymi pstrągami.

Piec chlebowy w Widnie – możliwość zamówienia wiejskiego chleba pieczonego tradycyjnie w piecu.

Kręgi Kamienne w Odrach – największe i najstarsze po angielskim Stonehange skupisko kręgów kamiennych w Europie. Cmentarzysko Gotów, z którego podobno emanuje specyficzna energia. Tłumnie odwiedzane podczas przesilenia letniego.

Akwedukt w Fojutowie – unikatowy zabytek architektury hydrotechnicznej, wzorowany na antycznych rzymskich budowlach. Jest skrzyżowaniem Czerskiej Strugi (płynącej dołem) i Wielkiego Kanału Brdy (płynącego górą). Można przejść kładką pod dnem kanału.

Skansen we Wdzydzach Kiszewskich – powstał w 1906 r. jako pierwsze na ziemiach polskich muzeum na wolnym powietrzu. Na terenie skansenu umieszczono ponad 40 obiektów architektury ludowej (z planowanych docelowo 80‑ciu): zagrody chłopskie i szlacheckie, chałupy i dworki, szkołę, kościół oraz wiatraki, kuźnię i tartak. Obiekty wyposażone są w tradycyjne sprzęty i urządzenia używane przez mieszkańców wsi. Raz do roku odbywa się tu jarmark.